تولید موش‌های آزمایشگاهی با قابلیت نقص سیستم ایمنی

16 Sep 2017 : 07:33 نظرات: 0 بازدیدها: 
57515997.jpg
مدیرگروه جنین‌شناسی پژوهشگاه ابن‌سینا گفت: تمامی مراحل مهندسی سازه ژنی با استفاده از ویرایش ژنی و روش Crisper/Cas9 در پژوهشگاه صورت گرفته و به‌زودی شاهد تولد بچه موش‌های دارای نقص سیستم ایمنی خواهیم بود.
ابوالفضل شیرازی با بیان اینکه بخشی از فعالیت‌های ما متوجه فناوری‌های نوین تولید مثلی در حیوانات مزرعه‌ای است، اظهار کرد: در مزرعه تحقیقاتی هلجرد، تولید جنین تعیین جنسیت و منجمد شده از نژادهای ممتاز گاو با استفاده از تکنیک (Ovum pick up (OPU و اخذ تخمک از فولیکول‌های تخمدانی و تولید آزمایشگاهی جنین با اسپرم سکس‌شده با اهداف اصلاح نژادی از دیگر فعالیت‌های این مرکز است.
وی افزود: تولید جنین‌های مذکور با استفاده از تکنیک فوق و با هدف اصلاح نژاد، در گاوداری‌های صنعتی که راندمان بالای تولیدی و تولید مثلی مدنظر بوده، بسیار حائز اهمیت است و از آنجایی که انجام این پروسه کاملا تخصصی، زمان‌بر و پرهزینه است، انجام این مهم صرفا باید در حیواناتی صورت ‌گیرد که دارای خصوصیات ژنتیکی بسیار ممتاز هستند.
مدیرگروه جنین‌شناسی پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به سایر فعالیت‌های این مرکز اظهار کرد: فعالیت‌هایی در زمینه بهبود روش‌های انجماد اسپرم، تخمک و بهبود شرایط تولید و انجماد جنین در شرایط آزمایشگاهی و چگونگی استفاده از پروسه شبیه‌سازی در مورد حیوانات ممتازی که با این شیوه تولید می‌شوند در دستور کار قرار دارند.
وی با بیان اینکه بخش دیگر فعالیت‌های ما درخصوص حیوانات آزمایشگاهی است با هدف دست‌ورزی‌هایی که می‌تواند در زمینه تولید حیوانات مدل برای تشخیص و درمان بیماری‌های انسان کاربرد داشته باشد، افزود: در این راستا طرح تولید موش‌های knockout دارای نقص سیستم ایمنی پیشرفته که در مطالعات فارماکولوژیک، تولید آنتی بادی‌های مونوکلونال، پیوند بافت و مطالعات ژنوژنیک کاربرد داشته، از دیگر فعالیت‌های این گروه است.
شیرازی افزود: حیوانات مدل، امکان انجام آزمایشاتی را که در مدل انسانی میسر نیست را نیز فراهم می‌کند.
وی در رابطه با طرح تولید موش‌های knockout دارای نقص سیستم ایمنی پیشرفته، توضیح داد: تمامی مراحل مهندسی سازه ژنی با استفاده از ویرایش ژنی و روش Crisper/Cas9 در پژوهشگاه صورت گرفته و به زودی شاهد تولد بچه موش‌های دارای نقص سیستم ایمنی خواهیم بود.
به گفته وی، تولید مدل‌های موشی دیگر نیز در برنامه‌های آتی این مرکز قرار دارد.
منبع خبر

درباره نویسنده

دکتر پرهام جبارزاده کابلی

دکتر پرهام جبارزاده کابلی

دارای مدرک دکترای تخصصی در پزشکی مولکولی از دانشگاه پوترای مالزی هستم و تمام تمرکز اینجانب بر روی مسیر های پیام رسانی سرطان و طراحی داروهای ضد سرطان هست. از طرف دیگر بیش از ده سال عضو هیات علمی وزارت علوم ایران بوده ام و سال ها دروس بیوشیمی و زیست شناسی سلولی و مولکولی را تدریس کرده ام. از سال 1384، پایگاه زیست شناسی ایران را راه اندازی کرده ام و اینک با راه اندازی آکادمی علوم پایه پزشکی که با نام رسمی پرهام آکادمی در اتحادیه اروپا به ثبت رسیده است، فصل جدیدی از فعالیت های آموزشی و پژوهشی اینجانب آغاز شده است. اینجانب از هر نوع فکر و ایده نویی برای هر چه بهتر کردن سرویس ها و خدمات آموزشی و پژوهشی به فرهیختگان عزیز کشورم، استقبال می کنم.
مطالب من

0 نظرات

خوش آمدید!

نام کاربری یا ایمیل:

رمز عبور:
[ ]

تماس با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت