انجام ژن درمانی برای اولین بار بر روی جنین انسان

16 Sep 2017 : 07:27 نظرات: 0 بازدیدها: 
bbc_trio.jpg
دانشمندان برای اولین بار موفق شدند تا جنین های حاوی ژن های کشنده نوعی بیماری قلبی را اصلاح کنند.
این کار باعث ایجاد امیدهای تازه برای درمان 10000 بیماری ژنتیکی شده است که نسل به نسل منتقل می شوند. تیمی متشکل از محققین آمریکایی و کره جنوبی جنین های حاصل را نیز تا پنج روز اجازه به رشد دادند، که مشاهده شد 72 درصد آنها عاری از ژن بیمار هستند.
اگر چه این آزمایش افق روشنی را برای آینده پزشکی ترسیم کرده است، اما نگرانی ها را پیرامون مسائل اخلاقی آن ایجاد کرده است. در حال حاضر ما در عصر طلایی ویرایش ژنوم هستیم و این امر مرهون تکنولوژی موسوم به کریسپر (CRISPER) است که تنها از سال 2015 به سرعت به شکل یک ابزار جهانی ویرایش ژنوم تبدیل شد.
 
به زبان خیلی ساده، روش کریسپر از دو بخش آنزیمی و مولکولی تشکیل شده است، که یکی دارای توالی است که مکمل خود را در ژنوم شناسایی می کند، و دیگری شامل آنزیم برش ژنوم است. سپس توالی مولکول نخست، در ژنوم در محل بخصوص کپی شده و جایگزین توالی قبلی می شود. در این روش می توان بر حسب ژن هدف، توالی موجود در کیت کریسپر را که بوفور در بازار در دسترس هستند، را از پیش و بصورت سفارشی ساخت، و سپس با تزریق این ترکیبات به درون سلول، فعال شده و ژنوم را برای ژن خاصی اصلاح کرد.

جالب اینجاست که استفاده از تکنولوژی کریسپر اکنون نیاز به تخصص خاصی ندارد و یک تکنسین آزمایشگاه این کار را می تواند بکند. اهمیت، در ایده ای است که پشت این کار قرار دارد، نه صرف استفاده از این روش

در این خبر که در نشریه نیچر منتشر شده است، اسپرم مبتلا به  هایپرتروفی عضله قلب (Hypotrophic cardiomyopathy) به درون یک تخمک سالم تزریق شد و سپس از روش کریسپر استفاده شد. این روش در کلینیک های نا باروری تحت عنوان روش لقاح درون لوله آزمایش یا IVF است که اینک با روش کریسپر ادغام شده است.

درباره نویسنده

دکتر پرهام جبارزاده کابلی

دکتر پرهام جبارزاده کابلی

دارای مدرک دکترای تخصصی در پزشکی مولکولی از دانشگاه پوترای مالزی هستم و تمام تمرکز اینجانب بر روی مسیر های پیام رسانی سرطان و طراحی داروهای ضد سرطان هست. از طرف دیگر بیش از ده سال عضو هیات علمی وزارت علوم ایران بوده ام و سال ها دروس بیوشیمی و زیست شناسی سلولی و مولکولی را تدریس کرده ام. از سال 1384، پایگاه زیست شناسی ایران را راه اندازی کرده ام و اینک با راه اندازی آکادمی علوم پایه پزشکی که با نام رسمی پرهام آکادمی در اتحادیه اروپا به ثبت رسیده است، فصل جدیدی از فعالیت های آموزشی و پژوهشی اینجانب آغاز شده است. اینجانب از هر نوع فکر و ایده نویی برای هر چه بهتر کردن سرویس ها و خدمات آموزشی و پژوهشی به فرهیختگان عزیز کشورم، استقبال می کنم.
مطالب من

0 نظرات

خوش آمدید!

نام کاربری یا ایمیل:

رمز عبور:
[ ]

تماس با ما

لینک به این مرکز

لینک به این مرکز

آمار وب سایت